CEZA İNFAZ KURUMUMUZDA KUDÜS KONULU KONFERANS

Kurumumuzda Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ nün 27/07/2007 tarih ve 46/1 sayılı Genelgesi’ nin Altıncı Bölüm B maddesi gereğince hükümlü  ve  tutukluların,  kişisel, sosyal-kültürel, meslekî, ahlâkî ve sağlık yönünden gelişmelerini sağlayacak, insan haklarına saygıyı, yurt ve ulus sevgisini geliştirecek, aile bağlarını güçlendirecek nitelikte konferanslar verilmektedir.
Konferans vermenin amacı yalnız bilgilenmek veya bilgilendirmek değildir. Aynı zamanda bilinçlenmek ve bilinçlendirmektir. Her alanda bir bilinç oluşturmaktır.
En önemli bilinç çeşitlerinden birisi de hiç şüphesiz tarih bilincidir. Tarih bir milletin hafızasıdır. Hafızasını kaybedenin geleceği kurgulaması ve kurması elbette kolay değildir. Belki de mümkün değildir. Dününü bilmeyen kendini bilemez, geleceğini çizemez.
Bizim vatanımız sadece Türkiye değil, bizim vatanımız tarihi ve manevi mirasımızın olduğu her yerdir. Kudüs bu mirasın en değerli parçalarından ve damarlarından biridir. Unutulmamalıdır ki, mirasına sahip çıkmayan bugününü de ve yarınını da kaybeder.
Bu duygu ve düşünceleri yansıtmak üzere Kudüs ” üzerine çalışmaları olan, Radyo ve TV programcısı ve sanat tarihçi Talha Uğurluel’e 03/02/2017 saat 15.30’da Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Çok Amaçlı Salonunda önemli bir konferans verdirilmiştir.
Uğurluel konferansında, fiili olarak olmasa da resmi ve kültürel olarak hala bizim olmaya devam eden ancak farkında olmadığımız ve sahip çıkmadığımız beldelerin bulunduğunu ve beldelerin başında Kutsal şehir Kudüs geldiğini vurgulamıştır. Zira Kudüs şehrinin tapusunun hala bizde olduğunu ama kimsenin bunu önemsemediğini belirterek İslam dünyasını uyanık olması gerektiğini belirtmiştir.  400 yıldan fazla Cihan devleti Osmanlı’nın hâkimiyetinde kalan, genelde Kudüs, özelde Mescid-i Aksa çevresindeki yapıların Osmanlı devletine, Artuklulara ve diğer Osmanlı beyliklerine ait olduğu halde bazı İslam ülkelerinin üç maymunu oynamasının hayret verici olduğuna işaret ettikten sonra İslam ülkelerinin bu konuda hassas olmaya çağırmıştır.
Uğuluel, Kudüs’ün kültürel olarak her hangi bir şehrimizden farkı bulunmadığını Batı şehirleri ile ilgilenildiği kadar Kudüs’le ilgilenilmediğini sözlerini ekleyerek konferansını bitirmiştir.
Konferansın sonunda soru-cevap faslına geçilerek, konferanslar esnasında merak edilen değinilmeyen veya tam anlaşılmayan kısımlar açıklığa kavuşturulmuştur.
Konferansa hükümlü ve tutuklular yoğun ilgi göstermiş;  yoğun ve yüksek bir katılım sağlamıştır.
Konferansın sonunda konferansçı, Talha Uğurluel’e hükümlü ve tutuklular tarafından üretilen “el emeği göz nuru” ürünlerden “ çam sakızı çoban armağanı ” hediyeler verilerek konferans nihayete erdirilmiştir.
Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Çok Amaçlı Salonunda anılan tarihte yapılan “ İslam Dünyasının Kanayan Yarası Kudüs” isimli konferansa, 84 hükümlü ve tutuklunun yanı sıra kurum müdürü Selahattin Tutkun, 2. Müdürler, Eğitim-Öğretim Servisi çalışanları, Sağlık Servisi çalışanları ile infaz ve koruma başmemuru ve infaz ve koruma memuru katılmıştır.

 

GERİ