1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

BURSA H TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU ÇOK AMAÇLI SALONU VE TEKSTİL ATÖLYESİNİN  AÇILIŞI VESİLESİ İLE KAYNAŞMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ


            Bilindiği üzere hükümlü ve tutukluların maddi ve manevi kalkınmaları ile iyileştirmelerinin sağlanması; eğitim-öğretim, sosyal-kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklerin periyodik ve sistematik olarak yürütülmesine bağlıdır. Bu aktivitelerin yapılmasının dolayısıyla iyileştirmenin sağlanmasının birçok boyutu bulunmakla birlikte en önemli boyutlarından biri de fiziki imkân ve ortamlardır.
Hükümlü ve tutukluları kalifiye eleman haline getirmek, verimli ve üretken kişiler olarak yetiştirmek, hem ceza infaz kurumu yaşamına hem de toplum yaşamına uyumlarını sağlamak; hem kurumda hem de tahliyelerinden sonra gelir getirecek bir iş ve meslek edinmelerine yardımcı olmak hayati anlam ve önem taşımaktadır. Söz konusu, hedeflere ulaşılması için, meslekî eğitimin alt yapısının hazırlanması, kurumdaki fiziki imkânların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi kaçınılmazdır.
Bu anlamda Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda Bursa’nın istihdam alanları göz önüne alınarak tekstil alanında üretim yapılması için özel sektör ile protokol yapılarak mevcut iş atölyelerine ilave edilen yeni bir alanda ütü ve paketleme alanı oluşturuldu. 
Ayrıca, hükümlü ve tutukluların bedensel, ruhsal ve zihinsel sağlıklarının korunması ve iyileştirilmesi için sosyal-kültürel aktiviteler büyük bir ihtiyaçtır. Buna ihtiyaca binaen kurumumuzca her türlü sosyal-kültürel aktivitelerin ( sinema, tiyatro, konser, münazara, bilgi yarışması, panel, forum v.b.) gerçekleştirilebileceği çok amaçlı bir salon yapılarak hizmete açıldı.
Tekstil atölyesi ve çok amaçlı salonun açılışı vesilesi ile Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri Ali Usta, Mesut Turan, Abdullah Güdendede, Cezaevi Cumhuriyet savcısı Aydın İpek,  Jandarma Yarbay Mesut İnan, Bursa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Sabri Karataş, İmralı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ahmet Duzman, Gemlik Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Hasan Torun, Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Selahattin Tutkun, kurum 2. Müdürleri, eğitim ve psiko-sosyal servisleri, diğer personel ile hükümlü ve tutuklular katıldı.
Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan programa, kurum müdürü Selahattin Tutkun açılış ve selamlama konuşması yaptı. Tutkun, dünyada her şeyin hızla değiştiğini ve geliştiğini buna paralel olarak ceza infaz kurumlarının değiştiğini; demode olmuş klasik ceza infaz anlayışının yerini çağdaş infaz anlayışına bıraktığını, yeni infaz anlayışının “ Eğitim ve İyileştirme”ye dayandığını, eğitim ve iyileştirme anlayışından azami derecede kurum olarak istifade etmeye çalıştıklarını söyledi. Tutkun, eğitim ve iyileştirme faaliyetlerini yürütürken, güvenlikten de hiçbir şekilde taviz vermediklerini sözlerini ekledi.
Daha sonda Bursa Osmangazi Belediyesi Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından konser verildi.  Konsere hükümlüler de solist olarak katkıda bulunarak renk kattı.
Yıllarca çalışarak, alın teri dökerek, ömürlerinden ömür katarak çalışan hem devlete vefa borcunu eda eden hem görevlerini ifa eden hem de resmi görevlerini icra eden ve emekliye ayrılmayı hak eden infaz koruma memurları, Sadettin Ogan, Ferman Toktaş, Şevket Güreli ve Erdal Demirci’ye birer plaket ( onurluk) takdim edilmiştir.
Kurumda çeşitli kurslara katılarak başarılı olan hükümlü ve tutuklulara belgeleri protokolün katılımıyla törenle verildi.

Program sonrası Bursa Açık Ceza İnfaz Kurumunda, yemek verildi.         

 

GERİ